Undergraduate Courses

Semester 1

Course Code Course Title Specialization Category Course Hours ECTS Course Tutors
Core Courses Required
CE0110 Mathematical Analysis & Linear Algebra ΜΓΥ 5 6 Pappas Alexandros, Makrygiannis Panagiotis
CE0120 Rigid Body Mechanics ΜΓΥ 4 6 Mageirou Georgios
CE0130 Structural Materials ΜΓΥ 4 5 Gkavela Stamatia, Pantazopoulou Paraskevi, Papanikolaou Evangelos
CE0140 Geology for Engineers ΜΓΥ 5 5 Alexakis Dimitrios
CE0150 Technical Drawing ΜΓΥ 4 5 Kourniatis Nikos
CE0160 English Language ΜΓΥ 3 3  

Semester 5

Course Code Course Title Specialization Category Course Hours ECTS Course Tutors
Core Courses Required
CE0510 Structural Analysis of Indeterminate Structures ΜΕ 5 6 Kokkinos Filis-Triantaphyllos
CE0520 Hydraulics ΜΕΥ 4 4 Valavanides Marios
CE0530 Road Geometric Design ΜΕ 4 5 Milioti Christina
CE0540 Soil Mechanics ΜΕΥ 4 4 Belokas Georgios, Mavrouli Olga
CE0550 Steel Structures I ΜΕ 4 4 Pnevmatikos Nikolaos
CE0560 Environmental Management of Civil Engineering Works ΜΕΥ 3 3 Theofili-Bentenioti Eleni
CE0570 Computer-based Solution Methods ΜΕΥ 3 4 Moussas Vassilios, Vryzidis Isaak

Semester 6

Course Code Course Title Specialization Category Course Hours ECTS Course Tutors
Core Courses Required
CE0610 Matrix Structural Analysis – One-Dimensional Finite Elements ΜΕ 5 6 Kokkinos Filis-Triantaphyllos
CE0620 Geotechnical Works ΜΕ 4 5 Belokas Georgios, Mavrouli Olga
CE0630 Engineering Hydrology ΜΕ 4 4  
CE0640 Reinforced Concrete ΜΕ 4 4 Repapis Constantinos
CE0650 Construction Equipment and Site Management ΜΕ 3 3 Fragkakis Nikolaos
CE0660 Steel Structures II ΜΕ 4 5 Pnevmatikos Nikolaos
CE0670 Urban Planning and Legislation ΜΕΥ 3 3 Varelidis George

Semester 8

Course Code Course Title Specialization Category Course Hours ECTS Course Tutors
Core Courses Required
CE0810 Water Wave Mechanics and Port Engineering ΜΕ 4 5 Sibetheros Ioannis
CE0820 Urban Hydraulic Works ΜΕ 4 4 Dimitriadis Panagiotis
Specialization Courses (Required & Electives)
CE0811 Introduction to the Finite Element Method ΜΕΥ 4 5 Kokkinos Filis-Triantaphyllos
CE0812 Rock Mechanics – Tunnels ΜΕ 4 5 Mavrouli Olga
CE0813 River Hydraulics – Flood Protection Projects ΜΕ 3 5 Dimitriadis Panagiotis
CE0814 Road Design (Computer Aided Design – Junctions) ΜΕ 4 5 Milioti Christina
CE0821 Plastic Structural Analysis ΜΕ 4 5 Antonopoulos Themistoklis
CE0822 Deep Excavations and Earth Retaining Systems ΜΕ 4 5 Belokas Georgios
CE0823 Dams and Appurtenant Hydraulic Structures ΜΕ 4 5 Dimitriadis Panagiotis
CE0824 Railway Engineering ΜΕ 3 4 Mitropoulos Lampros
CE0831 Composite Structures ΜΕ 3 4 Pnevmatikos Nikolaos
CE0832 Engineering Seismology and Earthquake Engineering ΜΕΥ 3 4 Repapis Constantinos
CE0833 Sanitary Technology ΜΕ 4 4  
CE0834 Mass Transport Networks ΜΕ 4 5 Tyrinopoulos Yannis
CE0841 Experimental Strength of Materials ΜΕ 2 3 Metaxa Sophia, Papanikolaou Evangelos
CE0842 Experimental Soil Mechanics ΜΕ 2 3 Asteriou Paulos
CE0843 Experimental Hydraulics ΜΕ 2 3 Valavanides Marios
CE0844 Traffic Control ΜΕ 2 3 Tyrinopoulos Yannis, Ponta Evangelia
CE0851 Masonry Structures ΜΕ 3 4 Adami Chrysi Elpis
CE0853 Environmental Hydraulics ΜΕ 3 5 Bloutsos Aristeidis
CE0861 Special Topics in CAD ΜΕΥ 3 4 Exarchakos George, Tsikritsis Antonios

Semester 9

Course Code Course Title Specialization Category Course Hours ECTS Course Tutors
Core Courses Required
CE0910 Road Construction Works ΜΕ 4 6  
CE0920 Diploma Thesis I 10  
Specialization Courses (Required & Electives)
CE0911 Earthquake Engineering II ΜΕ 4 5 Repapis Constantinos
CE0912 Cut Slopes & Embankments Design ΜΕ 3 5 Belokas Georgios
CE0913 Coastal Engineering and Shore Protection Works ΜΕ 4 5 Sibetheros Ioannis
CE0914 Transportation Systems Analysis ΜΕ 3 5 Milioti Christina
CE0921 Prestressed Concrete ΜΕ 4 5 Demakos Constantinos
CE0923 Water Resources Management ΜΕ 3 5 Sibetheros Ioannis
CE0924 Airport Design ΜΕ 3 5 Milioti Christina
CE0931 Theory of Disks and Plates – Finite Element Applications ΜΕ 3 4 Kokkinos Filis-Triantaphyllos
CE0941 Design of Energy Efficient Buildings ΜΕΥ 3 4 Tousi Evgenia

Semester 10

Course Code Course Title Specialization Category Course Hours ECTS Course Tutors
Core Courses Required
CE1010 Diploma Thesis II 20  
Specialization Courses (Required & Electives)
CE1011 Structural Repair and Strengthening ΜΕ 4 6 Demakos Constantinos, Drivas Dimitrios
CE1012 Geotechnical Earthquake Engineering ΜΕ 3 5 Kapogianni Eleni
CE1013 Land Reclamation & Irrigation Engineering ΜΕ 3 5  
CE1014 Intelligent Transport Systems and Road Safety ΜΕ 3 6 Milioti Christina
CE1021 Bridge Engineering ΜΕ 4 5 Pnevmatikos Nikolaos